حمل و نقل دریایی از چین

حمل و نقل دریایی از چین ⚡️ حمل بار دریایی از چین به ایران

حمل و نقل دریایی از چین

حمل بار از چین و ایران معمولاً از طریق هوایی و حمل و نقل دریایی انجام می‌شود. بنادر اصلی حمل بار بین دو کشور، شانگهای و نینگبو از طرف چین است. که در مقابل بنادر بوشهر، خرمشهر، بندرعباس و جزیره کیش در ایران پذیرای کالای چینی هستند. 

بر کسی پوشیده نیست که امروزه تنوع بالای محصولات و هزینه‌های پایین تولید، چین را به یکی از بزرگترین صادرکنندگان کالا در جهان تبدیل کرده است. این کشور به عنوان بزرگترین مراکز تجاری جهان و شرکای اقتصادی ایران، سهم زیادی در اقتصاد و واردات دریایی کالا به ایران دارد که طیف وسیعی از کالاها را شامل می‌شود.
به طور کلی کالاهای وارداتی از چین به دو دسته کالاهای صنعتی و مصرفی تقسیم می‌شوند: کالاهای صنعتی مانند مواد اولیه، ماشین آلات، کالاهای خطرناک، مواد شیمیایی و کالاهای مصرفی مانند کاغذ و لوازم التحریر، پوشاک، لوازم الکترونیکی، تلفن همراه و….

می توان گفت حمل و نقل دریایی از چین به کشور ایران جزو یکی از راه های بسیار عالی برای این کار است‌ زیرا هزینه حمل دریایی از چین به ایران قیمتی بسیار مناسب دارد. به همین دلیل بسیاری از وارد کنندگان تمایل دارند که از راه دریا و از طریق کشتی اجناس خود را به داخل کشور ایران وارد کنند‌. می توان گفت این روش مانند حمل و نقل هوایی از سرعت بالایی برخوردار نمی‌ باشد، اما به دلیل مقرون به صرفه بودن و مطمئن بودن جزو یک روش بسیار پرطرفدار در بین افراد می باشد. اگر شما این روش را انتخاب کرده و اجناس خود را از طریق دریا و کشتی وارد کشور میکنند.

 

مزایای حمل و نقل دریایی از چین به ایران

یکی از مهمترین دلایل رایج بودن روش حمل و نقل دریایی از چین به ایران هزینه بسیار پایین آن است. آن هم در برابر حمل هوایی از چین به ایران که هزینه های سرسام آوری دارد. هر چند ارسال بار هوایی در مدت زمان کمتری انجام می‌شود اما خیلی ها ترجیح می دهند به دلیل هزینه‌های کمتر و امنیت بیشتر از روش ارسال دریایی از چین به ایران استفاده کنند.

 

حمل بار از چین

 

بنابراین می ‌توان گفت حمل بار دریایی از چین به ایران یک روش اقتصادی و مقرون به صرفه برای انتقال بار و صادرات کالاهای مختلف است. علاوه بر این، امکان ارسال بار بیشتر، با روش حمل و نقل دریایی میسر است.

برای حمل بار از چین به صورت هوایی محدودیت‌های زیادی وجود دارد و امکان ارسال بار های سنگین وجود ندارد. اما در حال حاضر کشتی های عظیم و غول پیکری هستند که قابلیت جابجایی و ارسال بار از چین به ایران را تا چند صد تن دارا می باشد. به همین دلایل بخش زیادی از صادرات کشور چین از طریق حمل و نقل دریایی به ایران انجام می شود.

 

فرمت خرید کالا در حمل و نقل دریایی از چین

فرمت خرید کالا و یا اینکوترمز خرید کالا یکی از مهمترین های این موارد است به شکلی که تا 25% امکان افزایش و یا کاهش هزینه حمل شما را در پی خواهد داشت. در ادامه به برسی اجمالی اینکوترمز حمل و نقل دریایی خواهیم پرداخت.

 

EXW

فرمت خرید exw که همانا بیانگر خرید محصول به‌صورت مستقیم از درب کارخانه است، به این معناست که فروشنده محصول، کالای خود را از محل تولید محصول، به مشتری خود تحویل می‌دهد. استفاده از این روش زمانی مفید است که فروشنده نمی‌تواند اسناد صادراتی را به نام خود صادر کند.

در روزگار تحریم نیز برخی از فروشندگان کالای خود را به دلیل ترس از تحریم با این فرمت خرید به ایران می‌فروشند. شرکت‌هایی ارسال بار از چین به ایران سعی می‌کنند که با بهترین روش و بهترین هزینه، محصولات موردنظر را برای خریدار حمل کنند. حتی ممکن است بعد از صدور اسناد صادراتی فرمت کالا را از exw به fob  تغییر دهند.

 

FOB

رایج‌ترین روشی که برای حمل کالا از چین به ایران و سایر کشورها استفاده می‌شود، FOB است که دارای سود بسیار بالایی برای طرفین تجاری خواهد بود. دلیل این امر آن است که فروشنده اگر با این فرمت کالای خود را عرضه کند، در واقع از جایزه صادراتی برخوردار خواهد شد. به‌عبارت‌دیگر قیمتی که برای حمل به خریدار اعلام می‌شود، با کسر هزینه‌های مالیاتی همراه است.

 نکته مثبت در این فرمت خرید آن است که فروشنده کالا را در بندر به مشتری تسلیم می‌کند و این یعنی تمامی هزینه‌های مربوط به کانتینرهای حمل‌کننده تا بندر، بارگیری و… برعهده فروشنده محصول خواهد بود. صدور اسناد صادراتی نیز توسط فروشنده انجام می‌شود و خریدار فقط ملزم به پرداخت هزینه حمل جنس از چین تا ایران خواهد بود.

 

FCA

در فرمت خرید کالا به‌صورت FCA فروشنده ملزم می‌شود که کالای خود را در محل کارش یا هر مکان دیگری که درباره آن توافق شده، به خریدار تحویل دهد. این اصطلاح ربطی به روش حمل کالا ندارد و در روش‌های حمل و نقل دریایی گروپاژ یا چندوجهی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. توافقی که بین طرفین تجاری صورت‌گرفته به‌خوبی محل تحویل کالا را روشن می‌کند تا ریسک حمل کالا در قسمتی از کار، برعهده خود خریدار باشد.

 

حمل دریایی از چین به ایران

 

اگر در متن توافق محل تحویل کالا همان محل کار فروشنده باشد، باید نشانی آن محل به‌درستی ذکر شود تا به‌عنوان محل تحویل محصولات در نظر گرفته شود. درصورتی‌که محل دیگری برای تحویل محصولات ذکر شود باید به طور کامل در متن توافق تعیین گردد.

 

CIF

در این حالت، هزینه حمل بار از کارخانه محل تولید شما تا بندر مقصد در ایران، هزینه بیمه و هزینه حمل و نقل دریایی را شامل می‌شود. هزینه‌های مربوط به بارگیری، رزرو کانتینر، بارگیری کانتینر بر روی کشتی، انجام امور گمرکی مبدأ و هزینه ترخیص کالا در ایران بر عهده شما خواهد بود.

 

انواع روش حمل و نقل دریایی کالا از چین

روش های حمل بار دریایی به سه صورت انجام می شود.

روش مستقیم

در این روش بار مستقیما از مبدا بارگیری شده و در مقصد تحویل داده می شود و سریعترین روش حمل بار دریایی است.

روش غیر مستقیم

در این روش بار باید در چند بندر واسطه ای تخلیه و دوباره بارگیری انجام شود تا به مقصد برسد.

روش گروپاژ

در این روش که هم راحت و مقرون به صرفه است؛ تمامی کسانی که بارهایشان مقصد مشترکی دارد به صورت گروهی بارهایشان را در یک کشتی قرار دهند و در مقصد تحویل بگیرند.

 

حمل بار دریایی از چین به صورت فول کانتینر چگونه انجام میگیرد؟

قصد ارسال کالاهایی با وزن و حجم بالا را دارید؟ سرویس حمل بار دریایی از چین به صورت فول کانتینر که توسط شرکت حمل و نقل بین المللی دریا تجارت ایمان ارائه میگردد، برای اوقاتی به کار برده میشود که قصد ارسال محموله هایی با حجم زیاد را دارید. علاوه بر این، اگر محموله شما نیاز به بسته بندی خاصی داشته باشد، بهترین روش برای ارسال آن، حمل دریایی از چین به ایران به صورت فول کانتینر خواهد بود. در حمل دریایی فول کانتینر، یک کانتینر را شما به طور کامل اجاره میکنید تا تنها در اختیار شما و برای حمل محموله وارداتی شما قرار بگیرد. در حقیقت، یک کانتینر را به صورت دربست در اختیار دارید و به همین دلیل است که به عنوان حمل فول کانتینر شناخته میشود. گاهی اوقات، انتخاب این روش کمک زیادی هم به کاهش هزینه حمل دریایی میکند.

 

حمل کالا از چین به ایران

 

هزینه حمل دریایی از چین به صورت فول کانتینر نسبت به حمل بار فله ای بیشتر خواهد بود؛ اما معمولا این هزینه به قدری نیست که قابل جبران نباشد. اگر حمل و نقل دریایی از چین به ایران را به صورت فول کانتینر انجام دهید، به دنبال آن محموله شما با امنیت تضمینی به بنادر ایران خواهد رسید. البته تحت هر شرایطی، انتخاب روش مناسب به خود شما بستگی دارد و ما این آمادگی را داریم تا بهترین راهنمایی ها را در اختیار شما قرار دهیم.

 

حمل دریایی کالا از چین به صورت خرده بار چگونه است؟

حمل دریایی به صورت خرده بار تفاوت چندانی در شیوه حمل و نقل با حمل فول کانتینر ندارد، اما تفاوت در این است که شما از کانتینر به صورت گروهی با سایر کالاهای صاحبین بار استفاده میکنید. همانطور که از اسم حمل خرده بار میتوانید حدس بزنید، به بارهایی گفته میشود که از حداقل وسیله حمل کننده کمتر باشند. در این روش، چون حجم و سایز بارها کم است، باید با بقیه بارها در انبار جمع شوند تا یکجا و باهم به سوی مقصد ارسال شوند. هزینه حمل دریایی به صورت خرده بار در مقایسه با حمل فول کانتینر بسیار کمتر میباشد.

 

حمل و نقل دریایی از چین به صورت فله چگونه است؟

از دیگر روش های حمل دریایی از چین به ایران می توان به حمل فله اشاره کرد. در روش حمل بار فله ای، بار های شما دیگر نیازی به استفاده از کانتینر نداشته و معمولا بر روی عرشه کشتی بارگیری میشوند. این روش بسیار مقرون بصرفه بوده البته برای کالاهای هزار تنی، بطور مثال اگر بار شما از 20 یا 40 هزار تن باشد حتما بایستی از این روش حمل و نقل دریایی استفاده نمایید. البته در نظر داشته باشید که کشتی های که برای حمل بار فله از چین به ایران مورد استفاده قرار میگیرند کشتی های 40 هزار تنی بوده. زیرا کشتیرا های 20 یا 10 هزار تنی و یاحتی 2000 تنی در این مسیر وجود ندارد، و این کشتی ها اکثرا برای حمل و نقل دریایی از دبی و یا کشور های حاشیه خلیج همیشه فارس ایران موجود می باشند.
برای استعلام این نوع بارهای فله حتما در نظر داشته باشید که اطلاعات بسیاری نیاز است تا کارشناسان شرکت دریا تجارت ایمان بتوانند به شما قیمت ها را به تن به شما اعلام کنند که از مهمترین آنها می توان به مدت زمان بارگیری در مبدا و مدت زمان بارگیری در مقصد اشاره کرد. همینطور باید از طرف فروشنده و گیرنده دقیق به شرکت کشتیرانی اطلاع دهید که چه تجهیزاتی برای بارگیری و تخلیه بار چه در مبدا و چه در مقصد مورد نیاز است.

 

قیمت حمل دریایی بار از چین به ایران شامل چه هزینه های است؟

 

1. هزینه حمل از محل تولید (بندر مبدأ):

این هزینه شامل حمل بار از محل تولید در چین (مانند شانگهای، پکن، گوانجو و غیره) به بندر بارگیری است.


2. هزینه بارگیری کانتینر:

این هزینه مربوط به بارگیری کالا درون کانتینر است و می‌تواند شامل هزینه بسته‌بندی، بارگیری دستی یا استفاده از تجهیزات بارگیری مکانیکی باشد. همچنین هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر بر کشتی نیز در این هزینه وجود دارد.

 

حمل و نقل دریایی از چین


3. هزینه رزرو کانتینر:

برای حمل و نقل بار دریایی، نیاز است که یک کانتینر را رزرو کنید. این هزینه شامل هزینه رزرو کانتینر برای بار شما می‌شود.


4. هزینه حمل و نقل دریایی:

این هزینه شامل هزینه حمل بار از بندر مبدأ در چین به بندر مقصد در ایران است. هزینه حمل و نقل دریایی معمولاً بر اساس حجم بار، وزن بار، مسافت و نوع کانتینر (اگر استفاده می‌شود) تعیین می‌شود.


5. هزینه گمرکی:

شامل هزینه‌های مرتبط با انجام فرآیند گمرکی در بندر مبدأ و مقصد است. این هزینه ممکن است شامل هزینه واردات، صادرات، ترخیص کالا و مالیات‌ها باشد.


6. هزینه حمل از بندر به مقصد در ایران:

پس از رسیدن بار به بندر مقصد در ایران (مانند بندر بندرعباس، بندر امام خمینی و غیره)، هزینه حمل بار از بندر به مقصد نهایی شما در ایران نیز وجود خواهد داشت.

هزینه‌های حمل و نقل دریایی از چین به ایران بسته به اینکوترمز می‌تواند متفاوت باشد. لطفاً اینکوترمز مورد استفاده در قرارداد تجاری خود را مشخص کرده و همچنین بندر مبدأ (مانند شانگهای، پکن، گوانجو و غیره) و بندر مقصد در ایران (مانند بندر بندرعباس، بندر امام خمینی و غیره) را بیان کنید. با داشتن این اطلاعات، شرکت حمل و نقل دریا تجارت ایمان  قادر خواهد بود برآوردی دقیق از هزینه‌های حمل بار دریایی از چین به ایران براساس شرایط قرارداد تجاری شما ارائه دهد.

 

روش های کاهش هزینه حمل بار دریایی از چین به ایران


شما با استفاده از یک سری روش ها می توانید هزینه حمل بار از چین به ایران از طریق دریا را کاهش دهید. حال با ما همراه باشید تا به بررسی این روش ها بپردازیم.

 1. اولین روشی که می تواند هزینه حمل بار شما را کاهش دهد انتخاب بندر مناسب در مبدا می باشد. انتخاب بندر مناسب می تواند نقش بسیار مهمی در هزینه های پرداختی شما داشته باشد. در نظر داشته باشید اگر شما بندری بسیار نزدیک به کارخانه تولید کننده محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید می توانید تا حدود 20 درصد هزینه های خود را کاهش دهید. البته در شرایط خاص می توانید بندری با فاصله بیشتر به کارخانه تولید کننده محصول خود را انتخاب کنید. اگر بندر نزدیک کارخانه تولید کننده محصول شما کالا را به ایران منتقل نمی کند. همچنین اگر شما قیمت پیشنهادی بهتری از بندر دیگری داشته باشید نیز می‌ توانید در انتخاب خود تجدید نظر کرده و بندری با فاصله بیشتر از کارخانه را انتخاب نمایید. تمام این موارد بستگی به صلاح دید و نظر خود فرد دارد.

 

واردات کالا از چین

 

 1. انتخاب بندر مناسب در کشور مقصد نیز یک عامل بسیار مهم در کاهش این هزینه ها می باشد. شما با انتخاب یک بندر بسیار مناسب در کشور مقصد می توانید تا حدود زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید. اگر بخواهید از کشور چین بار خود را به کشور ایران بیاورید بهترین انتخاب برای شما بندر شهید رجایی یا بوشهر می باشد. این بنادر همیشه بهترین نرخ را برای حمل کالا به صورت کانتینر دریافت می کند. ترخیص کار گمرک در این بندر می تواند در سریع ترین زمان ممکن کار ها را انجام دهد. ترخیص کالا از گمرک بوشهر نیز یک انتخاب عالی است.
 2. انتخاب کشتیرانی مناسب نیز یک فاکتور مهم دیگر می باشد. اگر شما در انتخاب کشتیرانی خود دقت داشته باشید می توانید تا حدود 50 درصد بر روی هزینه های خود صرفه جویی نمایید. این کار نیازمند تحقیق می باشد تا بتوانید کشتیرانی با قیمت مناسب را پیدا کرده و محصولات خود را از چین به کشور ایران حمل نمایید.
 3. محاسبه هزینه دیرکرد و هزینه‌ های احتمالی جزو مواردی می باشند که معمولا افراد به آن توجه نمی کنند. اما هزینه دیرکرد کانتینر بر حسب قیمت دلار می باشد و می تواند بر روی قیمت نهایی حمل بار شما تاثیرات بسیار زیادی بگذارد. پس باید به هزینه دیرکرد کانتینر نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

حمل دریایی از چین از طریق کدام بنادر انجام میشود؟

به این منظور می توان از سرویسهای حمل کانتینری از چین به ایران، حمل خرده بار و همچنین حمل محمولات بصورت بالک (فله) که از توسط خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL)، کشتیرانی چین (COSCO)، کشتیرانی کره جنوبی (HMM)، کشتیرانی تایوان (Ever Green)، کشتیرانی هنگ کنگ ‌‌(OOCL) و … از بنادر ذیل به سمت بندر عباس (گمرک شهید رجایی) در حال سرویس دهی میباشند استفاده نمود.

 • حمل دریایی از شانگهای Shanghai
 • حمل دریایی از تیانجین Tianjin
 • حمل دریایی از دالیان  Dalian
 • حمل دریایی از کینگ دائو Qingdao
 • حمل دریایی از نانجینگ Nanjing
 • حمل دریایی از ژیامن Xiamen
 • حمل دریایی از شنزن Shenzhen
 • حمل دریایی از فوشانFoshan
 • حمل دریایی از گوانجو Guangzhou
 • حمل دریایی از هنگ کنگ Hong Kong

 

هزینه حمل کانتینر از چین به ایران

هزینه حمل کانتینر از چین به ایران به میزان بار شما و نوع کانتینری که اجاره می کنید بستگی دارد.

در حمل دریایی بارها در کانتنیرهای 20 یا 40 فوت قرار می گیرند و اگر کمتر از این مقدار باشد خرده بار محسوب می شوند.

در ادامه با کانتینرهای 20 فوت و 40 فوت آشنا می شویم و همچنین جهت اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع کانتینرهای حمل و نقل دریایی را نیز مطالعه بفرمایید.

 

ارسال کالا از چین به ایران

 

انواع کانتینر های 20 فوت

کانتینر 20 فوت ساده:  دارای ابعاد 6 متر طول، 2.34 عرض و 2.37 ارتفاع می باشد و حداکثر 30cbm (30 متر مکعب) بار  با وزن 20 تن در آن جای می گیرد.

کانتینر 20 فوت heavy duty: این کانتینر ها خصوصیات کانتینر 20 فوت ساده را دارند اما با این تفاوت که گنجایش 25 تن بار را دارد البته قیمت آن کمی بالاتر است.

انواع کانتینرهای 40 فوت

کانتینر 40 فوت معمولی: دارای 12 متر طول، 2.34 متر عرض و 2.37 متر ارتفاع است و حجم 60cbm بار با وزن 25 تن را می توان در آن بارگیری کرد.

کانتینر 40 فوت های کیوب: این کانتینر طول و عرض مشابه با کانتینر ساده دارد اما ارتفاع آن 20 سانتی متر بیشتر است که برای محموله های حجیم مناسب هستند.

 

برای بار خود چه نوع کانتینری در حمل و نقل دریایی از چین به ایران انتخاب کنیم؟

بعد از تهیه تمامی مدارک و انتقال کالاها از انبار شرکت تامین کننده به بندر مبدا، باید کالاها بر روی کشتی بارگیری شوند.

 مستقر شدن بار روی کشتی و جایگذاری کالاهای حجیم تنها به وسیله کانتینرها صورت می‌گیرد، شما برای انتخاب کانتینر باید ببینید که چه نوع کالایی را با چه میزان حجمی و با چه میزان کلاس خطری می‌خواهید بر روی کشتی مستقر کنید. نحوه انتخاب شما بر هزینه حمل دریایی از چین بسیار موثر خواهد بود.

بیایید کمی جزئی‌تر به این مسئله بپردازیم. احتمالا اکنون این سوال در ذهنتان شکل گرفته است که چطور حجم کالاهایم را اندازه بگیرم؟ چه میزان حجمی خرده بار محسوب می‌شود؟ برای این منظور به بررسی حجم کانتینرها می‌پردازیم.

در کل سه نوع متفاوت کانتینر وجود دارد:

در جدول زیر اندازه و حجم کانتینرها را می‌توانید مشاهده کنید و با توجه به اندازه و نوع بار، برای انتخاب کانتینر تصمیم‌گیری کنید.

کانتینر 20 فوت
(DV 20)
کانتینر 40 فوت
(DV 40)
کانتینر 40 فوت های کیوب
(DV 40 High Cube)
طول: 5/89 متر طول: 12/03 متر طول: 12/03 متر
عرض: 2/35 متر عرض: 2/35 متر عرض: 2/35 متر
ارتفاع: 2/39 متر ارتفاع: 2/39 متر ارتفاع: 2/69 متر
وزن قابل بارگیری: 22,000 کیلوگرم وزن قابل بارگیری: 25,000 کیلوگرم وزن قابل بارگیری: 26,500 کیلوگرم
حجم قابل بارگیری: 26 مترمکعب حجم قابل بارگیری: 56 مترمکعب حجم قابل بارگیری: 65 مترمکعب

طبقه‌بندی بالا بر اساس حجم بوده و هر کدام از کانتینر‌های بالا انواع مختلفی مانند یخچالی، روباز و … را شامل می‌شوند که قیمت‌های هرکدام نیز متفاوت است.

 

حمل ویژه دریایی از چین

 

برای واردات کالا از چین به ایران باید چه مدارکی را تکمیل کنیم؟

در واردات دریایی کالا به ایران برای واردات کالا از چین و ترخیص کالا از گمرک به مدارک مختلفی نیاز دارید. به جز مدارک کلی که همه واردکنندگان جهت ترخیص کالا باید ارائه کنند، برخی کالاها مانند دارو به مجوز خاص دیگری نیز نیاز دارند. برای بارهای تجاری، مدارک مورد نیاز جهت ارسال بار از چین به ایران عبارتند از:

 1. پکینگ لیست
 2. فاکتور خرید
 3. مجوز گمرکی صادرات
 4. کارت بازرگانی
 5. مجوز واردات
 6. کارت مجوز عمومی
 7. گواهی مبدا
 8. بارنامه
 9. گواهی بهداشت در صورت نیاز
 10. سایر اسناد

 

همچنین شما علاوه بر مدارک ذکر شده، در حمل و نقل دریایی جهت حمل ,و نقل بار از چین به ایران به مدارکی جهت ترخیص در گمرک ایران نیز نیاز دارید:

 1. کارت بازرگانی COMMERCIAL ID
 2. مجوز واردات فاکتور PROFORMA INVOICE
 3. ثبت سفارش ORDER OF REGISTRATION
 4. گواهی مبدا CERTIFICATE OF ORIGIN
 5. بارنامه BILL OF LOADING
 6. ترخیصیه  Delivery order
 7. قبض انبار WAREHOUSE RECEIPT
 8. پکینگ لیست Packing list
 9. اسناد مربوط به پرداخت حقوق شرکت‌های حمل‌ونقل
 10. برگه‌های مربوط به به بیمه حمل‌ونقل کالاها
 11. برگه ها و اسناد مربوط به بیمه گمرکی کالاها
 12. کارت حق‌ عمل کاری یا وکالت نامه قانونی برای ترخیص کاران و نمایندگان قانونی
 13. سایر مدارک مورد نیاز

 

استعلام قیمت ارسال بار از چین به ایران

برای استعلام هزینه حمل بار از چین، میتوانید از طریق صفحه استعلام قیمت فرم مربوطه را تکمیل نمایید تا قیمت ارسال بار از چین به ایران و سایر کشورها را دریافت نمایید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و یا با شماره 02191302468 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

نظرات (0)

 • اولین نفری باشید که نظر میدهید!

نظر خود را بنویسید